Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 
4.9.2010
V sobotu jsme od tátova známého, pana Sklenáře z MS Sulice, dostali pozvání na kachny, s tím, že to bude komorní akce. Uvítala jsem to, Benji je konečně přihlášený na PZ a kachna z vody je naší slabinou. Tak jsem zvolila nestandardní metodu a zkusila ho k většímu nadšení povzbudit reálnou prací s teplou zvěří. A vyšlo to. Až na srazu jsem zjistila, že jde 5 střelců a že Benji je jediný pes, druhý na poslední chvíli nedorazil a tak se měl Benji místo toho, aby se učil, co a jak, nasazen přímo do akce.. . Byla ve mě malá dušička, jak se předvedeme - a pes myslím obstál. První kachna byla křídlovaná a těsně u břehu, Benji pro ni vlezl bez rozmyslu, přinesl a koukal, co bude dál. Dál byla kachna cca v půlce rybníka. tady jsme nejprve bojovali s nechutí jít na hladinu - pes neviděl zvěř padnout, ale nakonec byla venku i tahle, pak i další. Předání ještě není předpisové, mokrý Benji si odmítá sednout, povelů taky bylo víc, než by bylo milo, ale co je hlavní - nosí. Pak se předvedla i panička - když šla těsně k vodě ukázat psovi, kdeže má aport, podařilo se jí stoupnout do prázdna a pěkně se v bahnité vodě vykoupat. Jen klobouček zůstal suchý. No, postarala jsem se o malou kulturní vložku. Poslední kachnu z celkem 12 střelených dohledal Benji v nedaleké louce, kam křídlovaná kačena přelétla. Donesl ji živou, čímž potvrdil jak chuť k aportu, tak i to, co už vím - že zvěř nedodavuje, ale nosí nepoškozenou. Asi si hraje na retrívra:-). Komorní, příjemná akce nás oba moc bavila, na příští týden jsme zvaní zase a moc se těšíme. Děkuji všem ze sdružení, že mi dovolili zúčastnit se jako hostovi a potrénovat tak vemi neortodoxně na zkoušky.
 
22.11.2009
Naháňka v Kouřimi
Včera jsme - díky Marcele Brothánkové, která nás vzala sebou - byli na první letošní naháňce v Kouřimi - a bylo to moc fajn.Benji se krásně proběhl lesem, chodil tak, jak jsem si představoval, tj do houštin, kam honci neprošli, ale bez toho, aby se výrazně vzdaloval, na povel přibíhal a čekal, až se půjde dál případně až se dostřílí - prostě je to šikulka. Prase jsme viděli jedno relativně zdálky - a druhé velmi zblízka. Prolézala jsem husté smrčí prorostlé ostružiním, málem po čtyřech, jinak to ani nešlo. Pes přede mnou - a najednou metelí ke mě a za mě a řve - a za ním leze (s obtížemi, terén byl náročný) prase. Tak z půl metru jsme si vyjeveně hleděli z očí do očí, já zamotaná v ostružiní věděla, že neuteču - no, proběhlo těsně kolem mě a hnalo dolů. Stihla jsem ještě zařvat prase zprava, dole padlo pár ran, ale milé prase mělo tentokrát štěstí. Bylo to tak rychlé, že jsem se nestihla ani bát. Znovu jsem si ověřila že Benji do kontaktu opravdu nejde, díkybohu, jeden z přítomných psů, krásný barvář, bohužel do prasete šel a skončil s dírou v břiše. Snad bude v pořádku. Totéž přeji i jednomu ze střelců, kterého nabrala bachyně a skončil v nemocnici s rozpáranou nohou.Po dvou náročných lečích (z kopce do kopce a samé husté ostružiní) následoval výřad - slovili se tři divočáci a jedna liška. Na poslední leči v místní hospodě proběhla ještě tombola - jsem moc ráda, že jsem nevyhrála prase, do mrazáčku bych ho vážně nenarvala. Díky hezkému počasí a fajn partě lidí to byl prima den, kdy jsem si opět mohla ověřit, že Benji už dospěl a je v honitbě platným pomocníkem.
 
8.11.2009
V neděli 8. listopadu jsme vyrazili s kokří partou na bažantí hon na Konopiště. Spolu s námi dorazila i obdobně nezkušená Lilinka (Amálka od Modřínku), mazák Kim (Edgar Henry Dobkov), modrá Naira (Nairobi Black Petrs)  a za CHS Z Blatova dámy  Nina Ricci a Gerda. Celkově bylo psů opravdu hodně - a všichni měli co dělat. My se ze začátku spíš rozkoukávali, Benjiho víc bavilo honit křídlované a i zdravé bažanty než aportovat, takže jsme se snažili spíš nepřekážet. No ale pak, na 4. leči, to přišlo. Stáli jsme šikovně u smrčiny a bažanti nám málem padali na hlavu - a Benji najednou konečně pochopil, co to po něm chci, čapl bažanta a nesl mi ho, najednou neřešil, jak a proč ho brát. Další dva si dodávil a to ho evidentně bavilo ještě víc - celkově donesl 7 bažantů, 4 slepice a 3 krásné kohouty (jednoho jsem musela zapeřovat, blé, takže i já měla premiéru), snažil se dostihnout a dodávit i křídlované jedince, ale v tom zatím má málo zkušeností a všechno mu přebrali kolegové retrívři a ohaři. Hon se vydařil, já si ověřila, že Benji aport opravdu zvládá, když má pořádný impuls - a že musíme ještě hodně pracovat na klidu na stanovišti a na ovladatelnosti - prcek flekatá si určitě musel připadat jak v ráji, všude stovky bažantů, nevěděl, kterého dřív, a tak byl kapku v transu - ale snad se časem ochodí a bude z něj mazák jako je Kim. Celkem se střelilo asi 700 bažantů, takže závěrečný výřad byl impozantní - na to, že střelců (jde o poplatkové hony) bylo jen 6.
Děkujeme Alče a ostatním, že nás sebou vzali a doufáme, že jsme nedělali moc ostudu a že nás sebou vezmou i příště.
fotografie ZDE (spolu s MVP Praha)
TOPlist